Článek na ožehavé téma „Zvracení“

Dovolím si zavést Vás do míst, která nejsou úplně příjemná, téma spadá spíše do společenského tabu. Ale komu se v životě nestalo, že se nepozvracel? Pokud se nám podaří zvracet doma v tichosti, tak se nic neděje. Mohou nastat ale i prekernější situace. Přitom zvracení je něco, čím nás příroda vybavila tak, jak si to v běžném životě vůbec neuvědomujeme.

Mě toto téma (ten koncert) zaujalo při četbě knihy: Střevo není tabu. Velmi zajímavé čtení a nedalo mi, abych Vám tu úryvek právě o zvracení neodcitovala.

Asi si neuvědomujeme, že schopnost zvracet kromě nás lidí mají také opice, psi, kočky, prasata, ryby a také ptáci. Zvracet naproti tomu nemohou myši, krysy, morčata, králíci ani koně. Postrádají totiž nervy vyvolávající zvracení. Jejich stravovací zvyky se od nás dost zásadně liší.

Jak to tedy funguje u nás s tím zvracením?

Cituji z knihy Střevo není tabu od Giulie Endersové:

„Zvracení není nahodilé jako zakopnutí. Zvracení probíhá podle přesného plánu. Je to mistrovský výkon. Miliony nepatrných receptorů testují obsah našeho žaludku, vyšetřují naši krev a zpracovávají vjemy mozku. Každá jednotlivá informace se shromažďuje v rozsáhlé síti nervových vláken a odesílá se do mozku. Mozek informace vyhodnotí. Rozhodne podle toho, jak velký poplach je celkově vyvolán. Zvracet nebo ne. Mozek to sdělí vybraným svalům, které se vzápětí pustí do díla.

Naskytne se obraz: Zalarmovaný mozek aktivuje centrum mozku pro nevolnost a přepne tělo na krizový režim. Zbledneme, protože krev se stáhne z tváří a nahrne se do břicha. Poklesne nám krevní tlak a zpomalí se srdeční tep. Nakonec se dostaví téměř spolehlivý posel: sliny. Ty se začnou tvořit ve velkém množství v ústech, jakmile je mozek informuje o aktuálním stavu. Sliny mají ochránit cenné zuby před žaludeční kyselinou.

Žaludek a střevo se nyní nervózně vlní – a v mírné panice posouvají svůj obsah zcela opačnými směry. Tento zpětný chod necítíme, protože probíhá v nevědomé oblasti hladkého svalstva. Přesně v té chvíli ovšem mnoho lidí intuitivně vytuší, že by měli hledat nějakou mísu.

Prázdný žaludek proti zvracení nepomůže, neboť tenké střevo může svůj obsah stejně dobře vytlačit zpátky. Žaludek kvůli tomu takříkajíc otevře vrátka a vpustí obsah tenkého střeva opět dovnitř. Při tak velké akci zkrátka a dobře všichni spolupracují. Když tenké střevo náhle vtlačí svůj obsah zpátky do žaludku, může tento tlak podráždit citlivé nervy. Tyto nervy posléze vyšlou signály k mozkovému centru zvracení. Je jasno. Vše je připraveno k zvracení…..

Hodně zhluboka se nadechneme, nabereme do plic co nejvíc vzduchu a dýchací cesty se uzavřou. Žaludek a jícnový otvor se náhle zcela uvolní a bránice a svaly břišní stěny na ně najednou zatlačí zdola. Je to, jako když se zmáčkne tuba se zubní pastou. Veškerý obsah žaludku je vypuzen ven. Jde o to se toho svižně zbavit!“

Mně se moc líbilo, jak tento (pro nás obvykle potupný úkon), Gulia popsala s takovou grácií a lehkostí. A co vy?

Já Vám přeji, abyste jedli jen dobré suroviny, nemíchali si jídlo a pití  jako pejsek s kočičkou, když pekli dort! A pokud už by se stalo (to Vám nepřeji), tak si vzpomeňte, že jste součástí toho vlastně dokonalého koncertu našeho těla a naší hlavy.

Autor

Zdeňka Štysová

Mou vášní je pomáhat svým klientům najít cestu, jak se dožít vysokého věku v dobré fyzické i psychické kondici a finančně soběstační. Můj příběh si přečtěte tady>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *