Houby a naše zdraví

Dospěli jsme do období, které je obvykle rájem houbařů. A protože my jsme národem, kde je houbařská tradice obrovská, pojďme si o houbách, něco povědět.

Nebudu zabíhat do toho, abych Vám tu dělila  houby na jedlé, nejedlé a jedovaté.

Ráda bych se zmínila o těch houbách, které jsou našemu zdraví prospěšné. Až na výjimky (houby v zatížených lokalitách, v lesních školkách, staré plodnice, babky,….), je většina jedlých hub bohatá na vitamíny (např. vitamíny B2 a B3), minerály (např. draslík, fosfor, selen) a houby neobsahují žádné kalorie. Tedy na naši linii super!

Houby v lese

Naši mykologové mají popsáno zhruba 60 druhů hub jako léčivky.

Navíc houbaři v lese nachodí spoustu kilometrů na čerstvém vzduchu, což má velmi pozitivní vliv na zdraví (jen pozor na klíšťata).

Když už jsem se zmínila o „babkách“, tak Ing. Jiří Baier, mykolog se ve svém rozhlasovém pořadu zmínil o tom, že už nějakých 40 let se ví o tom, že babky bychom sbírat ani jíst neměli, neboť na jejich povrchu sídlí parazitická houba nedohub – její toxiny způsobují, že houba je jedovatá a rozhodně se nedoporučuje ji ani sušit, protože může nakazit i ostatní druhy hub. Konzumací babky si můžeme založit základ pro rakovinu slinivky či trávicího traktu. A to my nechceme, že?

Velmi zajímavé vystoupení Ing. Baiera v rozhlase z roku 2011 si můžete poslechnout zde >>>

V přírodě od září do listopadu (občas i za mírné zimy), většinou na kmenech živých či odumřelých listnatých stromů ve smíšených lesích, můžeme objevit Hlívu ústřičnou. Samozřejmě ji seženeme i v lékárně jako čistý extrakt z hlívy ústřičné.

Hlíva ústřičná_upravená

Hlíva ať už živá či lékárensky upravená, má výrazné dietetické a léčivé účinky. Významné je složení minerálních látek ve Hlívě (draslík, fosfor, zinek, selen, chrom, měď, bór a jód). Obsahuje vitamíny skupiny B, vitamíny C,D,K. Má vysoký obsah houbové vlákniny a pomáhá z těla odstraňovat jedovaté látky. Má vliv na náš imunitní systém, zachycuje volné radikály. Působí na snižování hladiny cholesterolu, úpravu krevního tlaku a kompenzuje cukrovku.

Další domácí houbou s léčivými účinky je Bílý žampion. Žampiony rovněž podporují naši imunitu. Jsou dobrým zdrojem železa, vápníku, draslíku, sodíku, fosforu a vitamínů B, C, D a K. Do svého jídelníčku bychom měli žampiony zařadit pokud nám vypadávají vlasy, lámou se nám nehty, máme suchou a drsnou pokožku – to svědčí o nedostatku biotinu (vitamín H, resp. B 7), a ten žampiony obsahují. Žampionový prášek je účinný na alergie, astma a ekzémy.

Léčivou houbou s více než 4000 letou tradicí je REISHI – Lesklokorka lesklá – houba králů. Tu u nás můžeme koupit jen jako doplněk stravy. Je to však opravdu zázrak mezi houbami! Používá ke v léčbě alergií, astmatu, autoimunitních a střevních zánětlivých onemocnění – i Crohnovy nemoci, revmatoidní artritidy, při ateroskleróze, trombóze, listerióze, tuberkulóze, i v terapii zhoubného bujení a k podpoře léčby antibiotiky. V poradně, kterou vedu, máme k dispozici velmi účinný produkt z produkce LR – Reishi plus.

Reishi

Samozřejmě, že výčet zdraví prospěšných hub je podstatně bohatší, a tak někdy příště se k houbám můžeme vrátit.

Zdeňka Štysová
Mou vášní je pomáhat svým klientům najít cestu, jak se dožít vysokého věku v dobré fyzické i psychické kondici a finančně soběstační. Můj příběh si přečtěte tady>>
Komentáře
  • 7+1 tip pro podporu zdraví

    Získejte zdarma eBook, ve kterém se dozvíte, jak jednoduše a snadno si můžete vylepšit své zdraví. Budete tak moci žít šťastnější a spokojenější život!

  • Najdete mě na Facebooku